Dziwny miraż w Finlandii. Na zamarzniętym jeziorze pojawiła się wyspa

Na zamarzniętym jeziorze w północnej Finlandii nagle pojawiła się tajemnicza wyspa, co zaintrygowało miejscową straż graniczną. Ostatecznie okazało się jednak, że Finowie mieli do czynienia z mirażem.

Fińska straż graniczna z najbardziej na północ wysuniętego regionu Laponii opublikowała w sieci zdjęcie tajemniczej obserwacji. Na fotografii widoczna jest ogromna wyspa, wznosząca się na środku zamarzniętego jeziora Inari. Finlandia nigdy nie była znana z trzęsień ziemi lub aktywności tektonicznych, które mogłyby wyjaśnić nagłą zmianę krajobrazu i pojawienie się nowych formacji skalnych, więc badacze nie ukrywali swojego zdziwienia.

W fińskich mediach społecznościowych anomalia szybko została nazwana mianem "wyspy duchów". Niektórzy zwrócili jednak uwagę, że wyspa nie może być prawdziwa, a całość była jedynie mirażem. Okazało się to prawdą. Obraz "wyspy" został spowodowany przez światło przechodzące przez warstwy atmosfery, załamujące odległe krajobrazy i mylące tym samym ludzkie oko.

Reklama

Miraże znacznie częściej pojawiają się w ciepłe, słoneczne dni nad płaską powierzchnią, lecz zimowe złudzenia optyczne również nie są niczym niezwykłym, o czym najlepiej świadczy finśka "wyspa duchów". 

Innemedium.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy