Fitoplankton może zmieniać klimat Ziemi
Naukowcy zidentyfikowali gatunek fitoplanktonu, który może mieć wpływ na ziemski klimat.
Fitoplankton tworzą mikroskopijne organizmy podobne do roślin, które unoszą się w wodzie. Po infekcji wirusem EHV jeden z gatunków fitoplanktonu - Emiliania huxleyi - uwolnił do atmosfery kredową powłokę zbudowaną z węglanu wapnia. Te małe drobinki działają jak aerozole odbijające światło słoneczne i wpływające na ruch chmur.
- Aerozole to cząstki emitowane do atmosfery, gdy pękają pęcherzyki w oceanie. Obejmują 70 proc. atmosfery i mogą służyć jako jądra kondensacji chmur, a także przyczyniać się do budżetu promieniowania Ziemi - powiedział Ilan Koen, jeden z autorów badań.
Oceany, atmosfera i klimat Ziemi są ze sobą wzajemnie powiązane. Ilość aerozoli emitowanych przez Emiliania huxleyi znacznie przewyższa prognozy naukowców. Ponieważ Emiliania huxleyi jest jednym z najbardziej dominujących gatunków fitoplanktonu na Ziemi, może mieć znaczący wpływ na globalne ocieplenie.
Nie sposób nic z tym zrobić. Fitoplankton odgrywa kluczową rolę w sekwestracji dwutlenku węgla, a także stanowi pokarm dla zooplanktonu, który z kolei jest niezbędny do życia większym ssakom morskim.