Globalne ocieplenie zagraża ponad 3 mld ludzkości

​Najnowsze badania wskazują, że aż 3 mld ludzi na całym świecie są zagrożone z powodu zmian klimatycznych. W niedalekiej przyszłości, mogą oni po prostu nie mieć gdzie mieszkać.

Na świecie może być więcej takich miejsc jak Sahara
Na świecie może być więcej takich miejsc jak Sahara123RF/PICSEL

Nie bez powodu niedźwiedzie polarne nie występują w tropikach, a leniwce w Arktyce. Zwierzęta są przystosowane do nisz klimatycznych zależnych od średnich temperatur i opadów. Opanowanie ognia pozwoliło ludziom wyjść poza swoją pierwotną niszę, ale badanie rozkładu populacji w ciągu ostatnich 6000 lat sugeruje większą niż oczekiwano stabilność naszych stref klimatycznych. Niestety, globalne ocieplenie przenosi wiele obszarów poza naszą niszę, co stanowi zagrożenie nawet dla 3 mld ludzi.

Dr Chi Xu z Uniwersytetu Nanjing wykorzystał dwie niezależne rekonstrukcje rozmieszczenia populacji ludzkiej 6000 lat temu i porównał je ze średnią roczną temperatur (MAT) i średnimi rocznymi opadami deszczu. Naukowcy odkryli, że we wczesnym okresie rozwoju rolnictwa, ogromna większość ludzi na Ziemi mieszkała na obszarach o MAT 11-15oC i średnich opadach na poziomie 30-100 cm. W międzyczasie nastąpiły pewne zauważalne przesunięcia - 300 lat temu, w wyniku gwałtownego wzrostu liczby ludności w Europie, najczęstsze MAT dla ludności świata wynosiły 9oC. Sytuacja zmienia się do dziś.Globalne ocieplenie zmienia średnie temperatury. Zespół dr Xu wykazał, że w 2070 r. na świecie nadal będzie wiele miejsc znajdujących się w MAT 11-15oC, ale znacznie mniej niż dzisiaj. Przewiduje się, że położenie geograficzne tej niszy temperaturowej zmieni się w ciągu najbliższych 50 lat bardziej niż w ciągu ostatnich 6000 lat.

Wizualizacja globalnego ocieplenia przygotowana przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)materiały prasowe

Naukowcy ostrzegają, że nawet 3,5 mld ludzi będzie musiało dostosować się do nowych warunków. "W przypadku braku migracji, 1/3 światowej populacji może doświadczyć MAT>29oC, która obecnie występuje tylko na 0,8 proc. powierzchni Ziemi, głównie na Saharze" - czytamy w raporcie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas