Katapulta przyspieszy start samolotów pasażerskich?

Według Airbusa start samolotów pasażerskich powinien być wspomagany przez swego rodzaju katapulty. Skąd taki pomysł i co udałoby się dzięki niemu osiągnąć?

Podobny system jest z powodzeniem stosowny na lotniskowcach, których pokład jest za krótki, żeby samolot mógł rozpędzić się do właściwej prędkości. Przy starcie pomagają im specjalne katapulty. Airbus jest zdania, że podobny system można zastosować na ziemi, w kontekście samolotów pasażerskich.

Podczas startu potężnej maszyny zużywane są ogromne ilości paliwa. Silniki pracują wtedy z pełną mocą, co wiąże się z hałasem - szkodliwym dla ludzi i zwierząt znajdujących się na ziemi. Wyjściem z sytuacji mogłyby okazać się specjalne platformy napędzane przez silniki elektryczne. To dzięki nim samolot nabrałby odpowiedniej prędkości - po pokonaniu ok. 65 proc. standardowego dystansu.

Reklama

Airbus szacuje, że w ten sposób - na każdym starcie - można zaoszczędzić 3 proc. paliwa. Pasażerowie odczują jednak znacznie większy komfort, ponieważ samolot będzie przyspieszać delikatniej - przeciążenie nie będzie większe niż 2,5 g. Ograniczony zostanie również hałas.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot pasażerski | lotniskowiec | Airbus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy