Kolejne ślady niedawnej aktywności na Plutonie

Na najnowszych zdjęciach przesłanych z sondy New Horizons można zobaczyć zaskakujące ślady niedawnej aktywności geologicznej na Plutonie.

Obszary “X” i “Y” na Plutonie
Obszary “X” i “Y” na PlutonieNASA

Od 18 grudnia zespół New Horizons (NH) nie publikował nowych zdjęć z uwagi na okres świąteczny. Pierwsza próbka nowych zdjęć pojawiła się w internecie dopiero w nocy z 7 na 8 stycznia. Jedno z najnowszych ujęć pokazuje wschodnią część jasnego obszaru o nazwie Sputnik Planum. Na tym zdjęciu można zauważyć intrygujący szczegół powierzchni w kształcie litery “X”. Inne takie obszary mają z kolei kształt litery “Y”.
 
Naukowcy sądzą, że ten “X” to wynik powolnej konwekcji ciepła z wnętrza Sputnik Planum. Ta konwekcja sugeruje, że część Plutona jest nadal aktywna geologicznie. Aktywność może mieć formę ruchu podpowierzchniowych lodów (w tym przypadku lodów azotowych). Na przestrzeni kilku milionów lat mogą powstawać nowe rejony “X” a wcześniej powstałe “X” mogą zaczynać zanikać.
 
Wiele wskazuje na to, że Pluton częściowo jest do dziś aktywny geologicznie. Co ciekawe, obszar Sputnik Planum, o wielu liczonym w milionach lub kilkunastu milionach lat, znajduje się niedaleko rejonów, które mają wiek liczony przynajmniej w setkach milionów lat. Jest to ciekawy kontrast, który wymaga bardziej szczegółowych badań.
 
Jak na razie sonda New Horizons przesłała około połowy zdjęć z przelotu obok Plutona.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas