Kometa Catalina ozdobą nieba

Wszyscy miłośnicy skarbów nocnego nieba wykorzystują ostatnie noce na obserwacje pięknej komety Catalina (C/2013 US10), która przemknęła obok gwiazdy Arktur w gwiazdozbiorze Wolarza.

Kometa Catalina, o dokładnym oznaczeniu C/2013 US10, stanowi ostatnio największą atrakcję północnego nieba. Na zdjęciu widocznym w tym artykule prezentujemy jedno z licznych już obrazów tej komety, które wykonane zostało 21 grudnia.
 
Na fotografii, której szerokość można zobrazować dziesięcioma tarczami Księżyca w pełni, widoczne są oprócz komety także obiekty głębokiej przestrzeni kosmicznej. Znajdujące się po lewej stronie głowy komety galaktyki oraz słabo świecące gwiazdy należą do gwiazdozbioru Panny.
 
Rozpościerający się za kometą w jej ruchu orbitalnym ogon pyłowy widoczny jest na lewo i poniżej od głowy obiektu. Z kolei na prawo i wyżej rozpościera się ogon gazowy, który wskazuje na wektor oddziaływania wiatru słonecznego (dosłownie „zdmuchującego” gazy z komety).
 
Kometa Catalina, będąca jednym z częstych gości z Obłoku Oorta w wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, znajdzie się najbliżej naszej planety w dniu 17 stycznia. W odległości około 110 milionów kilometrów od Ziemi będzie się ona wtedy przemieszczała na tle gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

Reklama

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: kometa Catalina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy