Komputer obliczył, kiedy może wybuchnąć III wojna światowa
Informatyk z Uniwersytetu Kolorado, Aaron Clauset stworzył model statystyczny, który wykorzystuje dane na temat wojen z ostatnich wieków, aby przewidzieć, kiedy wybuchnie kolejny światowy konflikt.
Od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, lecz odstęp czasowy między I, a II wojną światową wynosił jedynie 21 lat. W ciągu ostatnich dziesięcioleci doszło do wielu konfliktów międzynarodowych, jednak mimo tego wojna w skali globalnej nie została jeszcze wywołana Niektórzy naukowcy twierdzą więc, że nadejście wojny światowej jest tylko kwestią czasu. Inni z kolei są przekonani, że żyjemy w erze pokoju i wojna na skalę światową nie może się już powtórzyć. Spór postanowił rozstrzygnąć naukowiec z Uniwersytetu Kolorado, który odrzucił na bok własne przekonania i obliczył prawdopodobieństwo wystąpienia wojny.
Aaron Clauset przeanalizował dane o wojnach, które wystąpiły między 1823, a 2003 rokiem, zebrane na poczet amerykańskiego projektu Correlates of War - internetowego repozytorium danych związanych z wojną. Naukowiec analizował także kontekst historyczny wszystkich wydarzeń oraz to, czym charakteryzował się "czas pokoju" pomiędzy wojnami.
Jak się okazuje, aby obecnie doświadczany przez nas okres pokoju stał się statystycznie wyjątkowy, musi on trwać nieprzerwanie przez 100-140 lat. Clauset wskazuje na to, że sama wojna jest z natury rzadkim wydarzeniem, a niewielki odstęp czasowy dwóch destrukcyjnych i okrutnych wojen światowych jest obecnie równoważony przez dzisiejszy pokój i sporadyczne mniejsze wojny.
Naukowiec przewiduje także datę końca świata, który sami możemy wywołać. Według badacza, uwzględniając zmiany w naszej globalnej populacji, postępie technologicznym oraz w polityce, ludzkość może przeżyć jeszcze między 383 a 11 489 lat z medianą wynoszącą 1339 lat. W końcu jednak nastąpi konflikt, który zniszczy życie na Ziemi.