Konwersja dwutlenku węgla w metanol jest możliwa

Naukowcy po raz pierwszy w historii zamienili wychwycony z powietrza dwutlenek węgla w metanol. To niezwykle cenne odkrycie, dzięki któremu otrzymujemy paliwo alternatywne dla paliw kopalnych.

Zespół naukowców z University of Southern California pod kierownictwem prof. G. K. Suryę Prakasha i prof. George'a Olaha (laureata nagrody Nobla), wykorzystał homogeniczny katalizator do produkcji metanolu. Każdego roku w przemyśle chemicznym produkuje się ponad 70 mln tego alkoholu, który jest podstawą do wytwarzania wielu innych cennych substancji.

Konwersja dwutlenku węgla do metanolu nie była do tej pory możliwa ze względu na brak odpowiedniego katalizatora. Reakcja ponadto przebiega w temperaturze 150oC, co jest problemem dla większości katalizatorów. W najnowszym eksperymencie wykorzystano katalizator oparty na rutenie.

- Opracowanie stabilnego homogenicznego katalizatora do przeprowadzenia procesu redukcji dwutlenku węgla do metanolu było poważnym wyzwaniem. Większość katalizatorów przestaje działać na etapie kwasu mrówkowego. Teraz nam się udało stworzyć stabilny katalizator - powiedział Prakash.

Pierwsze testy przeprowadzone przez badaczy z Kalifornii pokazują, że możliwa jest konwersja 79 proc. dwutlenku węgla wychwyconego z powietrza.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dwutlenek węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy