Modyfikacje genetyczne mogą pozwolić nam osiedlić się na innej planecie

Na dzień dzisiejszy kolonizacja innych planet wydaje się niemożliwa. Ludzie nie mają niezbędnej do przetrwania technologii, dzięki której m.in. uchroniliby się przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym. Jednak specjaliści zajmujący się biologią syntetyczną mają pewien pomysł.

Lisa Nip z Media Lab (Instytut Technologiczny w Massachusetts) uważa, że modyfikowanie genów może doprowadzić do prawdziwego przełomu jeśli chodzi o kolonizację kosmosu i załogowe misje kosmiczne. Według niej, naukowcy powinni "pogrzebać" w genach ludzi oraz roślin i bakterii, aby osiedlić się na innej planecie. W ten sposób terraformacja planety nastąpi szybciej, niż gdybyśmy korzystali z innych metod.

Jak twierdzi Nip, dostosowanie planety do ludzi, zwierząt i roślin nie jest raczej konieczne, gdyż możemy spojrzeć na ten problem z drugiej strony - to my możemy dostosować się do nowych warunków. Jak wiadomo, człowiek nie jest w stanie tak po prostu opuścić Ziemi i wyruszyć w kierunku innej planety. Taka podróż spowoduje różne choroby, doprowadzi do bezpłodności a promieniowanie kosmiczne zniszczy DNA. Nawet na Marsie nie mielibyśmy dziś zbyt wielkich szans na przetrwanie.

Reklama

Zamiast jednak tworzyć specjalną ochronę przed promieniowaniem i chować się w bazach, wystarczy że skorzystamy z genów Deinococcus radiodurans - gatunku ekstremofilnej bakterii która jest najbardziej odpornym na promieniowanie jonizujące organizmem znanym nauce.

Dzięki biologii syntetycznej możemy także zmodyfikować geny zwierząt i roślin, które zabralibyśmy na obcą planetę i byłyby bardziej odporne na trudne warunki. Z kolei produkując gazy cieplarniane moglibyśmy ocieplić "nową Ziemię". Lisa Nip powiedziała również, że istoty żywe zawsze potrzebują czasu, aby przystosować się do nowego otoczenia, ale można go skrócić przyspieszając zmiany ewolucyjne. 

Wygląda więc na to, że naukowcy mogą w przyszłości wykorzystać odpowiednie techniki aby wprowadzić konkretne zmiany w naszych genach, dzięki czemu będziemy np. odporni na mróz czy promieniowanie kosmiczne. To jednak wciąż nie rozwiąże wszystkich naszych problemów.

 

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: DNA | inżynieria genetyczna | podbój kosmosu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy