Na pustyni Atakama spadł deszcz i zniszczył całe życie

Kiedy w końcu na pustyni Atakama po raz pierwszy od stuleci spadł deszcz, naukowcy spodziewali się, że życie rozkwitnie. Zamiast tego stało się coś zupełnie odwrotnego.

Na pustyni Atakama nie było deszczu przez 500 lat
Na pustyni Atakama nie było deszczu przez 500 lat123RF/PICSEL

Szokujące doniesienia opublikowano w "Scientific Reports". Suche centrum pustyni Atakama w Chile nie nawiedził deszcz od 500 lat. Zmieniający się klimat na Oceanie Spokojnym sprawił, że deszcz spadł w tym regionie w 2015 r. i ponownie w 2017 r.Międzynarodowy zespół naukowców "liczył na majestatyczne rozkwitnięcie pustyni do życia". Ale zamiast tego stało się coś odwrotnego. Deszcz w wyjątkowo suchym centrum pustyni spowodował masowe wyginięcie większości lokalnych gatunków drobnoustrojów. Zanim na pustynię Atakama spadł deszcz, żyło tutaj 16 różnych gatunków tych organizmów. Po nagłych opadach, pozostały zaledwie 2-4 gatunki. Za przyczynę ich wyginięcia uczeni uważają stres osmotyczny spowodowany pojawieniem się wody. Wydaje się być to zrozumiałe, skoro dotyczy bakterii, które przystosowały się do przetrwania w warunkach ekstremalnej suchości. Nie były one w stanie przetrwać nagłego napływu wody.

Może to oznaczać złą wiadomość dla potencjalnego życia na Marsie. Astronomowie uważają, że kiedyś Czerwona Planeta miała na powierzchni dużo wody (3,5-4,5 mld lat temu), ale po utracie atmosfery i wysuszeniu, prawdopodobnie występowały przerywane okresy wilgotności 3-3,5 mld lat temu. Ponowne pojawienie się wody na Marsie w tym okresie mogło całkowicie zniszczyć życie na Marsie.

Nauka BEZ fikcji: Jak zimno może być na Ziemi?INTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas