Najstarsze szczątki naszych przodków znalezione w Europie
Kiedyś po lasach Europy krążyły pradawne gatunki ludzi. Teraz naukowcom udało się precyzyjnie określić wiek najstarszych ludzkich skamielin. Odkryto, że liczą one aż milion lat.
Skamieniałości Homo antecessor odkryto w systemie jaskiń w północnej Hiszpanii, a wcześniej przypisywano je najstarszym znanym gatunków homininów w Europie. Wykorzystując osady znalezione wraz z ludzkimi skamieniałościami, naukowcy byli w stanie oszacować ich wiek.
Międzynarodowemu zespołowi naukowców z Hiszpanii, Francji, Chin i Australii udało się określić wiek jednego ze znalezionych zębów na 772 000 a 994 000 lat, co czyni je najstarszymi ludzkimi szczątkami odkrytymi w Europie Zachodniej.
Uważa się, że Homo antecessor był pierwszym gatunkiem ludzkim, który trafił do Europy. Inni pradawni hominini wyemigrowali z Afryki - jak Homo erectus - ale prawdopodobnie udali się na wschód i ostatecznie dotarli do Chin i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie odnieśli ogromny sukces ewolucyjny.
Najnowsze badania potwierdzają, że Homo antecessor poszedł w innym kierunku niż Homo erectus. Odkrycie idealnie pasuje do najstarszych ludzkich śladów gatunku Homo znalezionych poza Afryką (w angielskim hrabstwie Norfolk).