Największy na świecie bezzałogowy robot ACTUV gotowy do testów morskich

Agencja DARPA powiadomiła o nadchodzących testach morskich z udziałem autonomicznego okrętu ACTUV. Ten zrobotyzowany trimaran zostanie zwodowany w stoczni w stanie Oregon już w kwietniu.

Bezzałogowy okręt ACTUV
Bezzałogowy okręt ACTUVDARPA

ACTUV jest bezzałogowym okrętem, ważącym 140 ton i mierzącym 40 metrów długości. Maszyna posiada wiele istotnych zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że dzienny koszt jej pracy będzie wynosił maksymalnie 20 tysięcy dolarów. Jest to niewielka suma, biorąc pod uwagę koszty utrzymania załogowego niszczyciela, które z kolei wynoszą aż 700 tysięcy dolarów na dzień. Ponadto, dron tego typu posiada znacznie większą ładowność i wytrzymałość.

Głównym, a być może nawet jedynym zadaniem robota ACTUV będzie wyszukiwanie i śledzenie wrogich okrętów podwodnych. Bezzałogowiec ten będzie mógł pracować samodzielnie nawet przez kilkanaście tygodni. Oficjalnie DARPA nie ma zamiaru wyposażać go w autonomiczne systemy broni śmiercionośnej i dron, gdy wykryje wrogą jednostkę, będzie miał za zadanie powiadomić o tym inne siły morskie. One ewentualnie będą mogły go wyeliminować.

Gdy bezzałogowiec ACTUV zostanie zwodowany, co odbędzie się za dwa miesiące, natychmiast przejdzie do testów morskich, które potrwają 18 miesięcy. W tym czasie specjaliści będą analizować między innymi jego zdolność do namierzania i śledzenia wrogich okrętów podwodnych. Nowa konstrukcja jest częścią amerykańskiej strategii, która ma pozwolić USA utrzymać przewagę militarną nad Chinami i Rosją.

Tylkonauka.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas