NASA ma 8 nowych astronautów. To oni polecą na Marsa?

Amerykańska agencja NASA ogłosiła selekcję ośmiu nowych kandydatów na astronautów. W tej grupie znajduje się czterech mężczyzn i cztery kobiety. Kiedy polecą w przestrzeń kosmiczną?

Od czasów "Mercury Seven", czyli pierwszej amerykańskiej grupy astronautów, agencja kosmiczna NASA co kilka lat przeprowadza nowy nabór kandydatów do załogowych misji kosmicznych. To właśnie spośród tych kandydatów wybierane są załogi do przyszłych wypraw.

Ostatnią rekrutację kandydatów NASA przeprowadziła w 2009 roku. Ta grupa została nazwana "The Chumps" i składała się łącznie z 14 kandydatów. Była to już 20 grupa kandydatów na astronautów zwerbowanych przez NASA. Specjalistyczne szkolenie astronautyczne tych osób zakończono w listopadzie 2011 roku.

Proces rekrutacyjny do nowej grupy kandydatów rozpoczął się w listopadzie 2011 roku i zakończył się w styczniu 2012 roku. NASA otrzymała wówczas 6372 aplikacje, więcej niż we wszystkich wcześniejszych rekrutacjach, za wyjątkiem tej z 1978 roku. Po styczniu 2012 roku trwał proces selekcji kandydatów - aż ostatecznie lista skurczyła się do zaledwie ośmiu osób. Teraz nastąpiło oficjalne ujawnienie nowej grupy kandydatów na astronautów.

NASA zdecydowała się wybrać ośmiu kandydatów - cztery kobiety i czterech mężczyzn. Jednocześnie podano personalia wszystkich kandydatów:

- dr Josh A. Cassada (39 lat),
- Victor J. Glover (37 lat),
- Tyler N. (Nick) Hague (37 lat),
- Christina M. Hammock (34 lata),
- Nicole Aunapu Mann (35 lat),
- Anne C. McClain (34 lata),
- dr Jessica U. Meir (35 lat),
- Andrew R. Morgan (37 lat).

Przez kolejne kilkanaście miesięcy trwać będzie trening kandydatów, po zakończeniu którego będą oni gotowi do odbycia misji kosmicznych. Kiedy pierwsza osoba z tej grupy znajdzie się w kosmosie? Z uwagi na zakończony program promów kosmicznych (STS) można przewidywać, że pierwsza okazja nastąpi nie wcześniej jak za kilka lat - być może dopiero pod koniec tej dekady. Z drugiej strony, jest dość prawdopodobne, że właśnie któryś z tych kandydatów weźmie udział w pierwszej od 1972 roku misji załogowej poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Tę misję, "po planetoidę", planuje się na około 2021 rok.  Spekuluje się, że w tej misji udział weźmie także jeden astronauta z Europy. 

Reklama

Nowych kandydatów na astronautów można zobaczyć na stronie NASA.

Źródła informacji (NASA, PFA)

Krzysztof Kanawka

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: NASA | astronauci | Kosmos | astronauta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama