Naszą pogodę mogą kształtować bakterie

Naukowcy z Instytutu Technologii w Georgii twierdzą, że ogromne populacje mikrobów żyjących w troposferze – od 6 do 9 km nad powierzchnią ziemi - mogą bezpośrednio wpływać na pogodę.

Za barwę gorącego jeziora w Parku Narodowym Yellowstone odpowiadają bakterie
Za barwę gorącego jeziora w Parku Narodowym Yellowstone odpowiadają bakterieAFP

Troposfera jest najniższą i najcieńszą warstwą atmosfery, ale to właśnie w niej zachodzą najważniejsze procesy kształtujące pogodę i klimat na Ziemi. To środowisko jest również wyjątkowo surowe dla organizmów żywych. Temperatura spada w nim średnio o 0,6 stopnia na 100 metrów, a na granicy z tropopauzą wynosi od -70 do -80 stopni Celsjusza. Skąd wzięły się tam bakterie i w jaki sposób radzą sobie z temperaturą i ciśnieniem? - Nie zdziwiłbym się, gdyby w chmurach mogły aktywnie żyć i rozmnażać się, ale tego wciąż nie wiemy na pewno - wyjaśnia Kostas Konstantinidis, adiunkt w Inżynierii Lądowej i Środowiska w Instytucie Technologii w Georgii.

Analizowane przez naukowców bakterie pochodzą z próbek zebranych przez NASA w ramach eksperymentu GRIP (Genesis and Rapid Intensification Processes), którego celem było zgłębienie wiedzy na temat tworzenia się huraganów. Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że organizmy zebrane znad zbiorników wodnych odpowiadają tym, które zamieszkują morza i oceany. Analogicznie było w przypadku próbek znad lądów. Wciąż nie wiadomo skąd się tam wzięły, ale bardzo prawdopodobnie, że w ten sam sposób co pył i sól morska.

Bakterie znane są ze swojej tolerancji na ekstremalne warunki środowiskowe, więc te panujące w troposferze są dla nich do zaakceptowania. Niektóre wykorzystują nawet związki węgla, więc są w stanie przetrwać tam przez dłuższy czas.

Ale szczególnie interesujące jest to, że drobnoustroje mogą bezpośrednio wpływać na pogodę. Otóż chmury są zbiorami ciekłych lub zamarzniętych kropelek wody, które kondensują się wokół jądra - drobinek kurzu lub soli. Naukowcy przypuszczają, że rolę takiego jądra mogą pełnić także bakterie. Jeśli rzeczywiście się tak dzieje, to rola organizmów żywych w kształtowaniu pogody może być większa niż się nam wydaje.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas