Naukowcy chcą wydrukować narzędzia z księżycowych skał

Jednym z największych problemów związanych z misjami kosmicznymi jest koszt wyniesienia każdego kilograma ekwipunku na orbitę i potencjalnie dalej. Właśnie dzięki znaczącemu zmniejszeniu kosztów SpaceX otrzymało swój kontrakt na obsługę ISS. Ale podejście zaprezentowane przez firmę Muska nie jest jedynym, które może okazać się efektywne. Naukowcy z Washington State University pracują nad opracowaniem technologii, która pozwoli wyprodukować niezbędne narzędzia na miejscu. Przy pomocy drukarek 3D.

Kolonizacja Księżyca już coraz bliżej
Kolonizacja Księżyca już coraz bliżejNASA

Zespół naukowców we współpracy z NASA testuje właśnie technologię, dzięki której w przyszłości możliwe byłoby konstruowanie narzędzi na Księżycu. Jeśli uda im się dopracować metodę, nie będzie ich trzeba w ogóle zabierać z Ziemi, wystarczyłoby jedynie zapakować odpowiednią drukarkę 3D.

Pozostaje jeszcze kwestia surowca, który będzie formowany przez taką drukarkę. Naukowcy proponują wykorzystać materiał, który będzie dostępny na miejscu. W przypadku Księżyca chcą wykorzystać tamtejszy regolit.

Badacze przetestowali swoją technologię na niecałych pięciu kilogramach imitacji księżycowego regolitu dostarczonych przez NASA. Zamontowany w drukarce laser roztopił imitację księżycowej skały, dzięki czemu można było uformować z niej kilka prostych kształtów. Technologia wymaga oczywiście znacznych udoskonaleń, ale potencjalnie można ją też wykorzystać na Marsie.

- Nie wyglądają najlepiej, ale można już coś z nich zrobić - powiedział Amit Bandyopadhyay, który prowadzi badania.

Zespół eksperymentuje teraz z dodawaniem komponentów przywożonych z Ziemi, w nadziei, że dzięki temu będzie można tworzyć dużo wytrzymalsze narzędzia niż te, tworzone tylko ze skał.

Zanim to się uda, minie jednak sporo czasu. Miejmy nadzieję, że kiedy startować będą pierwsze prywatne misje na Marsa, technologia ta będzie dopracowana już w takim stopniu, by przydać się kolonistom.

Gizmodo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas