Naukowcy otrzymali materiał o rekordowo dużej powierzchni

Naukowcom ze szwedzkiego uniwersytetu w Uppsali udało się zsyntetyzować materiał o niezwykłych i rekordowych właściwościach.

Wielu odkryć naukowych dokonuje się przez przypadek - tak było i tym razem. Resztki materiału z poprzedniego eksperymentu pozostawione na sobotę  i niedzielę w komorze reakcyjnej zmieniły się w twardy żel. Po wysuszeniu i serii eksperymentów okazało się, że uczeni mają do czynienia z rewolucyjnym materiałem, którego synteza wydawała się niemożliwa.

Chodzi o nieuporządkowaną i całkowicie pozbawioną wody formę węglanu magnezu, którą naukowcy nazwali upsalitem. Charakteryzuje się on rekordowo dużą porowatością, a więc i powierzchnią - 800 metrów kwadratowych na gram. Ma również niespotykane dotąd możliwości chłonięcia wody z otoczenia - prawdopodobnie największą spośród wszystkich znanych nam materiałów.

Reklama

Ze względu na swoje właściwości upsalit znajdzie szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także jako pochłaniacz toksyn i chemikaliów - na przykład podczas wycieków oleju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: materiały | minerały | Szwecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy