Naukowcy potwierdzili, że wewnętrzne jądro Ziemi jest ciałem stałym

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) uzyskali bezpośredni dowód, który potwierdza, że wewnętrzne jądro Ziemi jest ciałem stałym. Wyniki najnowszych badań mogą pomóc zrozumieć, w jaki sposób powstała nasza planeta.

Hrvoje Tkalčić oraz Than-Son Phạm opracowali metodę wykrywania fal poprzecznych w wewnętrznym jądrze Ziemi. Są to fale, które mogą rozchodzić się tylko w ciałach stałych. Naukowcy przeanalizowali podobieństwa między sygnałami, wyemitowanymi przez silne trzęsienie ziemi, które zarejestrowały dwa sejsmografy. Ten sam zespół zastosował w przeszłości podobną technikę, aby zmierzyć grubość lodu na Antarktydzie.

Badacze z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego skupili się na danych, które zostały zebrane przez odbiorniki w czasie od 3 do 10 godzin po wystąpieniu trzęsienia ziemi. Uwzględniono zatem tylko słabe sygnały. Następnie sprawdzono podobieństwa między sygnałami odbieranymi przez sejsmografy.

Reklama

Badania wykazały, że wewnętrzne jądro Ziemi rzeczywiście jest ciałem stałym i jest bardziej "miękkie" niż przypuszczano - jego sprężyste właściwości są nieco zbliżone do złota i platyny. Wciąż jest jednak jeszcze wiele rzeczy, których o jądrze nie wiemy (np. o jego temperaturze i wieku). Im lepiej je poznamy, tym więcej dowiemy się o historii naszej planety.


 

Tylkonauka.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy