Naukowcy wzbogacili grafen o nowe właściwości
Grafen jest niezwykłym materiałem, który może zrewolucjonizować elektronikę. Przez ostatnie 4 lata naukowcy próbowali sprawić, by grafen reagował na podczerwień. Udało się zrobić znacznie więcej.
Zespół uczonych z Northeastern University wzbogacił grafen o wiele interesujących właściwości. Nowo opracowany materiał nazywa się 2D-BNCO i składa się z grafenu, boru, azotu oraz tlenu. Grafen już wcześniej wzbogacano borem i azotem, dzięki czemu uzyskiwał on właściwości izolatora. Nikt do tej pory jednak nie dodał tlenu. Ten znalazł się w mieszance przypadkowo.
- Nie wybraliśmy tlenu, to on wybrał nas. Przez wiele godzin próbowaliśmy usunąć go ze stopu, ale w pewnym momencie nas olśniło. Zrozumieliśmy, że nie możemy ignorować roli tlenu w sposobie łączenia się pierwiastków. Zamiast się go pozbywać, postanowiliśmy dodawać go w sposób kontrolowany - powiedział Swastik Kar, jeden z twórców nowego materiału.
W toku kolejnych eksperymentów okazało się, że to tlen kontroluje strukturę geometryczną całości i decyduje czy bor, węgiel i azot utworzą jeden kryształ.
2D-BNCO ma niezwykłe właściwości elektryczne i optyczne. W kolejnych badaniach skupią się na usprawnieniu cech mechanicznych i magnetycznych stopu. Można nimi manipulować także dzięki obecności tlenu.