Naukowcy z MIT chcą wykryć ciemną materię

Ciemna materia od lat spędza sen z powiek najwybitniejszych naukowców. Mimo że istnieje, nikt tak naprawdę nie wie, czym jest. Zespół badaczy z MIT jest zdeterminowany, by zaobserwować ciemną materię. Z tego powodu utworzono projekt DarkLight.

Ciemna materia jest hipotetyczną materią nieemitującą i nieodbijającą promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne. Istnienie ciemnej materii to obecnie dominujące wytłumaczenie obserwowanych anomalii w rotacji galaktyk oraz ruchu galaktyk w gromadach.

Mimo że do tej pory próbowano już na różne sposoby schwytać ciemną materię w pułapkę, żadnej z grup fizyków to się nie udało. Projekt DarkLight ma to zmienić.

Naukowcy z MIT opracowali swój własny akcelerator cząstek, w którym będzie generowana ciemna materia. W maszynie będzie otrzymywany niewielki strumień wysokoenergetycznych elektronów. Badania mają potrwać co najmniej 2 lata. Zebrane po tym czasie dane zostaną przeanalizowane, a efektem mogą być kolejne odkrycia, takie jak niedawne głośne zidentyfikowanie bozonu Higgsa.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciemna materia | MIT | fizyka | akcelerator | badania naukowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL