Niewidzialne pociągi na japońskich torach

Na japońskie tory może już wkrótce wyjechać „niewidzialny ekspres” – supernowoczesny pociąg zaprojektowany tak, aby zlewał się z bogatym i różnorodnym krajobrazem wysp.

Japoński architekt Kazuyo Sejima zamierza zaprojektować składy w taki sposób, aby zlewały się z różnorodną scenerią wysp - niezależnie od tego, czy pomkną przez zatłoczone Tokio, czy malownicze zielone krajobrazy.

Wagony takiego pociągu miałyby przede wszystkim nieco inny kształt - bardziej "organiczny", przywodzący na myśl organizm, coś żywego. Za zmianę ich wyglądu odpowiadałoby półodblaskowe poszycie. Jak dokładnie miałyby zostać skonstruowane, tego na razie nie wiadomo.

Najważniejsze, że pomysł pociągów kameleonów nie jest już wyłącznie marzeniem architekta. Maszyny mogą pojawić się na torach już w 2018 roku i zagwarantować pasażerom możliwie najbardziej komfortową podróż. Sejima chce, aby ludzie poczuli się w nich jak w domu, a po odbytej podróży chcieli wrócić na ich pokład.

Reklama

Japonia przykłada ogromną wagę do transportu kolejowego. Pociągi odgrywają tam bardzo ważną rolę i trudno się dziwić, że wciąż poszukuje się coraz nowocześniejszych i coraz szybszych rozwiązań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | kolej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy