Nowy sposób ochrony przed bojowymi środkami trującymi
Bojowe środki trujące wzbudzają powszechny strach, ale stworzono rozwiązanie, które pozwala sobie z nimi poradzić. Co ważne, wykorzystująca nanorurki technologia może być zastosowana w ubraniach, dzięki czemu toksyczne substancje nie wejdą w kontakt ze skórą.
Zespół naukowców z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) udowodnił, że nanorurki węglowe połączone z odpowiednim, miedziowym katalizatorem mogą rozkładać organofosforany (takie jak np. sarin) do mniej szkodliwych związków. Już nieduża ilość katalizatora jest w stanie rozrywać wiele wiązań organofosforanów.
Organofosforany mogą zaszkodzić zarówno podczas ich wdychania, jak i wchłaniania przez skórę. Wystarczy niewłaściwie odkazić odzież, by być potencjalnie zagrożonym. Naukowcy z NIST co prawda nie pracowali z prawdziwymi środkami bojowymi, ale z cząsteczkami z wiązaniami identycznymi, co w organofosforanach.
Badania wykazały, że tylko kompleks nanorurki-katalizator jest skuteczny przeciwko substancjom takim jak sarin. Zanim jednak będzie można wykorzystać go jako element budowy kombinezonów ochronnych lub mundurów służb specjalnych, minie jeszcze sporo czasu.