Nowy sposób ochrony przed bojowymi środkami trującymi

​Bojowe środki trujące wzbudzają powszechny strach, ale stworzono rozwiązanie, które pozwala sobie z nimi poradzić. Co ważne, wykorzystująca nanorurki technologia może być zastosowana w ubraniach, dzięki czemu toksyczne substancje nie wejdą w kontakt ze skórą.

Zespół naukowców z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) udowodnił, że nanorurki węglowe połączone z odpowiednim, miedziowym katalizatorem mogą rozkładać organofosforany (takie jak np. sarin) do mniej szkodliwych związków. Już nieduża ilość katalizatora jest w stanie rozrywać wiele wiązań organofosforanów.

Organofosforany mogą zaszkodzić zarówno podczas ich wdychania, jak i wchłaniania przez skórę. Wystarczy niewłaściwie odkazić odzież, by być potencjalnie zagrożonym. Naukowcy z NIST co prawda nie pracowali z prawdziwymi środkami bojowymi, ale z cząsteczkami z wiązaniami identycznymi, co w organofosforanach.

Badania wykazały, że tylko kompleks nanorurki-katalizator jest skuteczny przeciwko substancjom takim jak sarin. Zanim jednak będzie można wykorzystać go jako element budowy kombinezonów ochronnych lub mundurów służb specjalnych, minie jeszcze sporo czasu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sarin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy