Odkryto pozostałości wioski sprzed 7000 lat

Naukowcy odkryli pozostałości po neolitycznej wiosce w Tell el-Samara, oddalonej o 140 km na północ od Kairu. Pojawiła się ok. 2500 lat przed słynnymi piramidami w Gizie.

Wioska jest datowana na ok. 5000 r.p.n.e. i została odkryta przez francusko-egipską ekspedycję pod kierownictwem Fredericka Geo. Naukowcy jednoznacznie przyznają, że jest to jedna z najstarszych znanych wiosek w delcie Nilu. Bez wątpienia dostarczy wiele cennych informacji o życiu i kulturze przodków Egipcjan.

Na terenie, który jest skrupulatnie badany od 2015 r. znaleziono liczne kamienne narzędzia, ceramikę i kilka silosów do przechowywania. Zawierają one kości zwierząt i pozostałości roślin. Potwierdza to, że na mokradłach delty Nilu istniały duże i stabilne społeczności już 7000 lat temu.

- Analiza odkrytego materiału biologicznego przedstawi nam wyraźniejszy obraz pierwszych społeczności, które osiedliły się w delcie Nilu oraz początków rolnictwa w Egipcie - powiedziała dr Nadia Khedr, przedstawicielka rządu Egiptu.

Reklama

Delta rzeki Nil była przykładem świetnie zorganizowanych rodzin w Egipcie. Król Menes założył stolicę starożytnego Egiptu Białe Ściany, później znaną jako Memfis na samym szczycie delty. Z tego miasta powstała potężna cywilizacja, której dorobek badamy do dzisiaj.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wioska | Egipt | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama