Open Source Ecology - alternatywna rewolucja przemysłowa
Marcin Jakubowski, który od 10. roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych, chce udowodnić, że produkcja maszyn może odbywać się w inny sposób niż za pomocą wielkich korporacji oraz gigantycznych budżetów. Wszystko to ma być możliwe dzięki Open Source Ecology, nowej rewolucji przemysłowej - takiej, która nie będzie zablokowana przez wojnę patentową.
Marcin Jakubowski ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Princeton i zdobył doktorat z fizyki jądrowej na Uniwersytecie Wisconsin. W 2003 roku utworzył Open Source Ecology, a potem rozpoczął pracę nad Global Village Construction Set. GVCS to projekt open-source mającym na celu zrealizowanie 50 różnych narzędzi niezbędnych do stworzenia współczesnej cywilizacji - czytamy w serwisie dobraidea.pl. GVCS jest trochę jak gigantyczny "zestaw klocków LEGO" , który ułatwia rozpoczęcie prac w sektorze rolniczym, budowlanym oraz produkcji. Pakiet dostarczający pracę i rozwiązania, które można łatwo przenieść w dowolne miejsce na świecie.
Idea OSE i jego metodyki produkcyjnej jest bardzo interesująca, doskonale uzupełnia się ze współczesnymi trendami społecznymi, jakimi jest m.in. crowdfounding (zbieranie funduszy przez internautów na określone projekty), wymiana informacji za pomocą sieci społecznościowych oraz Ruch Oburzonych i organizacje walczące z dominacją potężnych korporacji, które przy pomocy patentów, lobbingu i prawników próbują powstrzymać nowe rozwiązania technologiczne oraz innowacyjne sposoby wymiany informacji.
Czy takie rozwiązanie mogłoby przyjąć się we współczesnym świecie? Jeszcze kilka lat temu byłoby to mało prawdopodobne, ale dzisiaj, w dobie recesji ekonomicznej, braku surowców i internetu - sprawa wygląda inaczej. - Co gdybyśmy mogli utrzymali nasz standard życia, pracując jedynie 2 godziny dziennie? - pyta Jakubowski. OSE sprawia, że wyprodukowane dzięki niemu dobra, zostają w społeczności, która je stworzyła. Nie jest oczywiście idea obca ludzkości, ale OSE nie zakłada naiwnego utopizmu. Najlepiej jednak, aby o tym, czym jest Open Source Ecology opowiedzieli jej twórcy, z Marcinem Jakubowskim na czele.
Filozofia Open Source Ecology, czyli jak może wyglądać kolejna rewolucja przemysłowo-technologiczna - o tym traktuje materiał wideo poniżej.
Więcej informacji o Open Source Ecology można znaleźć pod adresem www.opensourceecology.org