Opracowano materiał, który wyłapuje dwutlenek węgla
Naukowcy opracowali materiał, który przechwytuje dwutlenek węgla i zamienia go w materię organiczną.
Kryzys klimatyczny to poważny problem, a pompowanie ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery, jeszcze bardziej go pogłębia. Jest jednak na to sposób. Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali technologię pozwalającą na zamianę CO2 w polimer organiczny.
Nowo opracowana metoda wysysa cząsteczki CO2 i nie zużywa do tego dużo energii. Materiał może następnie zostać przekształcony w składnik do pakowania lub odzieży.
Sekretną bronią jest porowaty polimer Koordynacyjny (PCP) złożony z jonów cynku. Jony te są w stanie selektywnie wychwytywać cząsteczki CO2 z 10-krotnie większą wydajnością niż inne PCP. Co więcej, materiał nadaje się do ponownego użycia i nadal działa z maksymalną wydajnością po 10 cyklach.
- Z powodzeniem zaprojektowaliśmy porowaty materiał, który ma wysokie powinowactwo do cząsteczek CO2 i może szybko i skutecznie przekształcić go w użyteczne materiały organiczne - powiedział Ken-ichi Otake z Uniwersytetu w Kioto.
Koncepcja sekwestracji węgla istnieje już od jakiegoś czasu, ale niska reaktywność CO2 oznacza, że trudno jest go wychwycić i przetworzyć bez użycia dużych ilości energii. PCP mogą być kluczem od pokonania tej przeszkody.
Za pomocą analizy strukturalnej naukowcy odkryli, że gdy cząsteczki CO2 zbliżają się do PCP, jego struktura molekularna obraca się i zmienia układ, umożliwiając uwięzienie węgla w materiale. PCP działa jak sito molekularne, zdolne do rozpoznawania cząsteczek po rozmiarze i kształcie. Po zakończeniu procesu, materiał można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi jako polimer organiczny. Te można przekształcić w poliuretan, który jest obecny w odzieży, opakowaniach i sprzętach AGD.
Nowo opracowana metoda może okazać się niezwykle cenna w przyszłości, więc naukowcy kontynuują swoje badania.