Pierwiastek 117. ma swoją nazwę - to Tennessine

Na początku bieżącego roku triumfalnie ogłoszono odkrycie czterech zupełnie nowych pierwiastków chemicznych, zajmujących pozycje 113., 115., 117. i 118. w układzie okresowym. Teraz pierwiastek 117. otrzymał oficjalną nazwę - Tennessine (Ts).

Tennessine swoją nazwę odziedziczył po amerykańskim stanie Tennessee, w którym znajduje się Oak Ridge National Laboratory (ORNL), gdzie dokonano jego odkrycia. Tennessine jest syntetycznym pierwiastkiem chemicznym, transuranowcem o liczbie atomowej 117. Do tej pory stosowano nazwę systematyczną pierwiastka - ununseptium.

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) niedawno potwierdziła nazwę Tennessine dla pierwiastka 117. Odkryto go w 2010 r., ale oficjalnie potwierdzono jego istnienie dopiero 5 lat później. Nowy pierwiastek chemiczny będzie miał logiczny skrót Ts.

Tennessine jest jednym z superciężkich pierwiastków chemicznych, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Naukowcy wykazali, że w określonych okolicznościach, wapń-48 i berkel-249 mogą utworzyć Tennessine. Pierwiastek ten jest bardzo niestabilny i istnieje tylko przez ułamek sekundy.

Mimo iż Ts nie jest przydatny sam w sobie, to może utorować nam drogę do odnalezienia nieznanych do tej pory pierwiastków, które są dziwnie stabilne. To z kolei może stanowić wrota do możliwości, o których jeszcze nawet nie marzymy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chemia | pierwiastek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama