Płetwale błękitne wariują przez wojskowe sonary
Płetwale błękitne, największe ssaki na Ziemi, wystawione na działanie dźwięków emitowanych przez sonary, zmieniają swoje zachowania.
Zwierzęta oznaczono specjalnymi markerami, po czym wystawiono je na działanie sonaru pracującego w zakresie 3,5-4 kHz. Wojsko używa urządzeń emitujących sygnały o wyższej częstotliwości, więc eksperyment nie odwzorowywał w pełni warunków spotykanych w przyrodzie.
Okazało się, że zwierzęta wystawione na działanie sonaru reagują bardzo nerwowo. Wynurzają się gwałtownie, unikają obszaru żerowania oraz mają problemy z koordynacją ruchową. Nie wszystkie płetwale tak samo reagowały na hałas - ich odpowiedź zależała od wielu czynników.
To pierwsze badania sprawdzające reakcję fiszbinowców na działanie sonarów o średniej częstotliwości. Płetwale błękitne są zagrożone wyginięciem, dlatego ich ochrona jest niezwykle istotna.
Wspomniane badania przeprowadzono u południowych wybrzeży Kalifornii, który jest ważnym regionem żerowania płetwali błękitnych. Zostały one sfinansowane przez U.S. Navy Chief of Naval Operations Environmental Readiness Division i U.S. Office of Naval Research.