Powstał materiał chroniący przed każdym typem zagrożenia

Grupa naukowców z kilku amerykańskich uniwersytetów stworzyła materiał, którego właściwości ochronne będą się zmieniać w zależności od typu zagrożenia - donosi PopSci.

Żołnierze potrafią się chronić przez zagrożeniem chemicznym i biologicznym. Używają do tego specjalnie przystosowanych kombinezonów. Niestety, jeżeli jeden z nich jest skuteczny przeciwko czynnikowi biologicznemu, to nie poradzi sobie z bronią konwencjonalną. A przecież nikt nie będzie nosił ze sobą wszystkich typów ubiorów, na wypadek napotkania któregoś ze wspomnianych zagrożeń. Ze złotym środkiem przyszli naukowcy z kilku amerykańskich placówek badawczych.

Ich dziełem jest jednolita tkanina, która zmienia swoje właściwości, dostosowując się do zagrożenia. Błyskawicznie potrafi stać się nieprzepuszczalna dla substancji toksycznych. Jest to możliwe dzięki oddychającym membranom, tworzonym przez pionowo ułożone nanorurki. To one umożliwiają optymalną wymianę gazów pomiędzy wnętrzem stroju, a otoczeniem - o ile w pobliżu nie ma zagrożenia. W przeciwnym razie jej właściwości zmieniają się, a kontakt z otoczeniem zostaje ograniczony.

Reklama

Twórcy mają nadzieję, że mundury wykonanie z ich rewolucyjnego materiału zaczną być wykorzystywane za mniej niż 10 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żołnierze | komandosi | mundur | materiały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy