Powstały ciepłe, białe diody LED-owe idealne do oświetlania wnętrz
Diody LED to wydajne i energooszczędne źródło światła, jednak - obok wysokiej ceny - ich głównym minusem jest fakt, że świecą zimnym, niebieskim światłem. Teraz może to się zmienić.
Naukowcy z University of Georgia stworzyli pierwszą na świecie, generującą ciepłe, białe światło diodę LED-ową, która wykorzystuje przy tym pojedynczy materiał luminescencyjny. Dotychczas do produkcji LED-ów zapewniających ciepłe światło, niezbędne było wykorzystanie kilku różnych materiałów. Proces ich wytwarzania jest równie skomplikowany, co kosztowny. Diody tego typu nie gwarantują światła właściwej jakości, gdyż materiały składowe różnie reagują na zmiany temperatur.
- Obecnie białe LED-y głównie wykorzystuje się w latarkach i reflektorach samochodowych. Dają one zimne światło, którego ludzie nie lubią, zwłaszcza przy oświetlaniu pomieszczeń. Nasz projekt zapewnia ciepłą barwę białego światła, a na dodatek dobrze odwzorowuje kolory, czego nie potrafi żaden inny LED oparty na pojedynczym materiale - powiedział prof. Zhenwei Pan, jeden z twórców nowatorskich diod.
Ludzki organizm we wnętrzach pomieszczeń najlepiej reaguje na światło o temperaturze barwowej poniżej 4000 Kelwinów oraz odwzorowaniu koloru powyżej 80. Mniejsza wartość powoduje, że kolory widziane w danym świetle wydają się nienaturalne. Opracowana przez naukowców z University of Georgia dioda LED spełnia oba warunki.
Odkrywcy innowacyjnego rozwiązania podkreślają, że ich wynalazek wymaga jeszcze znacznych udoskonaleń. Wprowadzenie diod do masowej produkcji nie będzie łatwe, gdyż minimalne odchylenia od temperatury i ciśnienia w procesie syntezy materiału luminescencyjnego, prowadzą do zmiany barwy generowanego światła.