Promieniowanie terahercowe może przyspieszyć pamięć
Okazuje się, że fale submilimetrowe pozwalają na przyspieszenie zapisu pamięci flash.
Promieniowanie terahercowe jest nazywane także promieniowaniem elektromagnetycznym w zakresie dalekiej podczerwieni. Obejmuje ono zakres promieniowania elektromagnetycznego pomiędzy promieniowaniem mikrofalowym, a głęboką podczerwienią.
To technologia, która zaliczana jest do tych, mogących w przyszłości odmienić nasze życie. Fale terahercowe przenikają przez większość suchych, niemetalicznych materiałów, co pozwala między innymi na "prześwietlanie" zawartości paczek i kieszeni podróżujących na lotniskach, a w przyszłości może nawet pozwolić na widzenie przez ściany. Fale submilimetrowe mają przydać się również w procesie kontroli jakości produktów, a także w medycynie i biologii.
Teraz odkryto jednak jeszcze jedno ciekawe zastosowanie promieniowania terahercowego. Naukowcy odkryli, że może ono zastąpić obecną metodę zapisu w pamięciach flash, co skutkowałoby nawet 1000-krotnym przyspieszeniem ich działania. Jest to na razie tylko teoria, ale niewykluczone, że już niedługo odmieni świat komputerów i technologii.