Rekiny polarne żyją nawet 400 lat!
Naukowcy odkryli nowego rekordzistę długowieczności w świecie zwierząt. O dziwo, nie jest to żaden żółw, a rekin polarny, który może dożyć wieku ponad 400 lat!
Rekiny polarne, zwane także grenlandzkimi (Somniosus microcephalus), żyją w Północnym Atlantyku, zarówno przy powierzchni, jak i na głębokości ok. 2 km. Dorosłe osobniki osiągają długość 4-5 m. Ich anatomia jest słabo poznana, choć biolodzy wiedzą, że są to jedne z najwolniejszych znanych rekinów. Taki tryb życia zazwyczaj idzie w parze z długowiecznością, ale nikt nie wiedział, że rekiny polarne mogą żyć aż tak długo!
Pionierem badań rekinów polarnych jest dr Julius Nielsen z Uniwersytetu w Kopenhadze. Wiek danego gatunku w tradycyjny sposób określa się poprzez analizę zwapniałych tkanek. Takie u rekinów nie występują. Zespół Nielsena wpadł zatem na inny sposób i zebrał soczewki oczu 28 samic, które zaplątały się w sieci rybackie. Biolodzy zbadali centrum soczewki, kształtujące się w trakcie rozwoju zarodkowego i dzięki temu określili, jak stary jest rekin.
Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że średnia długość życia przebadanych rekinów wynosiła 272 lata, podczas gdy dwie największe samice (o długości blisko 5 m) przeżyły odpowiednio 335 i 392 lata. Co ciekawe, rekiny polarne osiągają dojrzałość płciową dopiero w wieku 156 +/- 22 lat.
Najnowsze badania potwierdziły, że rekiny polarne są najdłużej żyjącym znanym nam gatunkiem kręgowców na Ziemi.