Rozbłysk klasy M1.3 zza krawędzi tarczy słonecznej

7 sierpnia Słońce dość niespodziewanie wyemitowało rozbłysk dolnych stanów klasy M. Rozbłysk pochodził od grupy zza zachodniej krawędzi tarczy słonecznej.

Rozbłysk klasy M1.3 z 7 sierpnia 2016
Rozbłysk klasy M1.3 z 7 sierpnia 2016materiały prasowe

Ostatnie silniejsze rozbłyski słoneczne zostały zanotowane 24 lipca z grupy 2567. Dzień wcześniej ten sam obszar aktywny wyemitował rozbłysk klasy M7.6 – póki co najsilniejszy w tym roku. Gdy 2567 zniknęła za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej, nastąpiło kilka dni bez plam słonecznych, po czym pojawiły tylko się niewielkie rejony aktywne. Jednak żaden z tych obszarów nie miał wówczas bardziej rozwiniętej konfiguracji magnetycznej, czyli nie był zdolny do emisji rozbłysków.

Zupełnie niespodziewanie 7 sierpnia zanotowano rozbłysk klasy M1.3. Rozbłysk pochodził od rejonu aktywnego już za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej. Maksimum rozbłysku nastąpiło o godzinie 16:44 CEST.

Ponadto, o 17:09 CEST po drugiej stronie Słońca, nastąpił rozbłysk klasy C8.5. Ten rozbłysk pochodził od dawnej grupy 2567, która już niebawem pojawi się po widocznej z Ziemi tarczy słonecznej. Tym samym w perspektywie kolejnych dni rysują się szanse na silniejsze rozbłyski.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas