Smarter Objects - rozszerzona rzeczywistość, jakiej jeszcze nie widzieliście

Rozszerzona rzeczywistość może rozczarowywać, ponieważ jej zastosowanie często sprowadza się do prostej rozrywki czy efekciarskich działań marketingowych. Znacznie rzadziej można ją zobaczyć w użytecznych i ułatwiających życie rozwiązaniach. Opracowana przez zespół z MIT technologia Smarter Objects to jednak zupełnie inna kwestia.

Smarter Objects
Smarter Objectsmateriały prasowe

Podczas paryskiej konferencji CHI 2013 poświęconej interakcji ludzi i technologii, pokazano koncepcję Smarter Objects. Jest to próba połączenia uniwersalności wirtualnych interfejsów wyświetlanych np. na ekranach smartfonów, z wygodą jaką dają fizyczne przełączniki.

Oznacza to tworzenie interfejsu o niemal dowolnym zastosowaniu z otaczających nas fizycznych przedmiotów. Świetnym przykładem zastosowania Smarter Objects są np. drzwi z zamkiem szyfrowym -na ekranie tabletu wyświetlana jest klawiatura, która pozwala na wprowadzenie kodu, niezbędnego do ich otworzenia. Więcej przykładów zastosowania Smarter Objects można zobaczyć na poniższym materiale wideo.

Smarter Objec świetnie pokazuje, że przy współczesnej technologii bariera pomiędzy światem fizycznych przedmiotów a cyfrową rzeczywistością przestaje istnieć. A możliwość programowania funkcji dowolnego pokrętła czy np. podłączanie głośnika poprzez narysowanie na ekranie linii - wydaje się po prostu genialnym rozwiązaniem.

Rozwiązania z CHI 2013 to jedynie prezentacja technologii, dalekiej od wdrożenia w gotowych, dostępnych w sklepach produktach.

Łukasz Michalik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas