Soczewki kontaktowe z obrazem w podczerwieni
Mimo postępującej miniaturyzacji, termowizory wciąż są dosyć topornymi urządzeniami. Już wkrótce może się to zmienić dzięki innowacyjnym soczewkom kontaktowym dającym obraz w podczerwieni.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Michigan odkrył, że po nałożeniu na siebie dwóch warstw grafenu rozdzielonych dielektrycznym izolatorem, można uzyskać skaner o szerokim spektrum pracy - od ultrafioletu, przez światło widzialne po podczerwień, który na dodatek bardzo dobrze działa w temperaturze pokojowej.
Było to możliwe, gdyż w grafenie pod wpływem światła dochodzi do bardzo ciekawego zjawiska. Po trafieniu przez foton, elektron atomu węgla grafenu pochłania jego energię. Ale ponieważ grafen sam w sobie jest bardzo cienki i absorbuje tylko 2,3 proc. fotonów, trzeba było umieścić między dwoma warstwami dielektryczny izolator. W ten sposób zwiększono ilość fotonów pochłanianych przez innowacyjny materiał.
Uzyskano tą metodą swoisty fototranzystor o światłoczułości zbliżonej do sensorów CMOS z aparatów cyfrowych. W niedalekiej przyszłości ma być możliwe stworzenie urządzenia wielkości małego paznokcia, które będzie rejestrować obraz w od światła widzialnego po podczerwień. Już niebawem może zostać opracowany prototyp soczewek kontaktowych o właściwościach termowizyjnych.