Stany Zjednoczone nie są przygotowane na potężne trzęsienie ziemi

Kalifornia jest nieustannie narażona na wystąpienie katastrofalnego trzęsienia ziemi, które może wywołać ogromne zniszczenia i doprowadzić do śmierci wielu ludzi. Specjalny komitet opublikował raport, w którym ostrzega, że ten stan USA jest fatalnie przygotowany do potencjalnego kataklizmu.

Eksperci z Southern California Disaster Risk Reduction Initiative - komitetu zajmującego się redukcją zniszczeń w wyniku ewentualnych katastrof w Kalifornii - twierdzą, że władze lokalne, a także większe korporacje, muszą wreszcie stawić czoła temu problemowi. Dokument wskazuje na kwestie, którymi należy zająć się jak najszybciej.

W raporcie wymieniono między innymi: starzejącą się infrastrukturę, problem z dostawami wody oraz ryzyko katastrofalnych pożarów. Prawdopodobnie największą luką w zabezpieczeniach przed trzęsieniami jest przełęcz Cajon Pass, przez którą przebiegają autostrady, linie kolejowe i energetyczne, a także rurociągi gazowe i naftowe.

Reklama

Przełęcz przecina wielki uskok tektoniczny San Andreas. Potężne trzęsienie ziemi wręcz uniemożliwi dostęp  z zewnątrz do mieszkańców południowej Kalifornii, a także spowoduje zniszczenie rurociągów, co może wywołać eksplozje oraz rozległe pożary.

Sejsmolog Lucy Jones powiedziała, że praktycznie wszystko, co dociera do południowej części stanu Kalifornia, przechodzi przez uskok San Andreas - nie tylko gaz czy elektryczność, ale także woda.

Eksperci uważają, że należy zastanowić się nad pozyskaniem alternatywnego źródła wody oraz zainstalowania automatycznych zaworów, które w razie potrzeby zablokują dostawy gazu i ropy naftowej. Z kolei brak dostępu do elektryczności można rozwiązać poprzez skorzystanie z technologii solarnej.

Raport wskazuje również na infrastrukturę, która prawdopodobnie nie przetrwa potężnego trzęsienia ziemi, a budynki po takiej katastrofie staną się kompletnie bezużyteczne. Symulacje komputerowe przeprowadzone przez USGS wykazały, że pojawienie się wstrząsu o magnitudzie 7,8 stopnia w skali Richtera w południowej części uskoku San Andreas spowoduje śmierć co najmniej 1800 ludzi, ponad 50 tysięcy zostanie rannych, a potencjalne straty w wyniku zniszczeń mogą wynieść 213 miliardów dolarów.

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | uskok San Andreas | Kalifornia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy