Studenci z MIT zaprojektują kapsuły Hyperloop

Studenci z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) zaprojektują kapsułę będącą elementem przedsięwzięcia o nazwie Hyperloop, czyli transportu lądowego przyszłości. W konkursie brali udział Polacy.

Hyperloop będzie swego rodzaju hybrydą transportu lądowego i lotniczego. Połączy duże miasta, które dzieli odległość za duża na podróż samochodem, ale zbyt mała na samolot. Za przykład podaje się San Francisco i Los Angeles, a w Polsce mogą to być np. Kraków i Warszawa. W obu przypadkach podróż trwałaby około 30 min.

Firma Space X rozstrzygnęła właśnie konkurs na projekt kapsuł, które będą przewozić pasażerów. Stanęło do niego ponad 1200 ekip z całego świata, w tym Polacy z Hyper Poland. Ostatecznie wygrali przedstawiciele amerykańskiego MIT i to oni zaangażują się w rozwój tej niezwykłej technologii. W konkursie brali również udział Polacy z Łodzi - więcej informacji o ich projekcie w tym miejscu.

Reklama

Wspomniane wagoniki zostaną zamknięte w próżniowej tubie i pomkną z prędkością 1200 km/h. W jednym zmieści się od 20 do 30 osób, ale będą one kursować z dość dużą częstotliwością - tanio i rzekomo bezpiecznie.

Choć brzmi to jak motyw z filmu science fiction, to budowa testowego odcinka Hyperloop już ruszyła i ma się zakończyć jeszcze w tym roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hyperloop | transport przyszłości | SpaceX

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama