Stworzono przewód elektryczny o szerokości trzech atomów

​Naukowcy stworzyli najmniejszy przewód elektryczny na świecie - ma on szerokość zaledwie 3 atomów.

Nanodrut został zbudowany z diamonoidów, mikroskopijnych fragmentów diamentów, przypominających molekularne klocki LEGO. Zostały one przyłączone do atomów siarki i miedzi. Osiągnięcie to może zostać wykorzystane w elektronice ubieralnej przyszłości, doprowadzając do opracowania tkanin, które wytwarzają energię elektryczną przez sam ruch.

- To, co udało nam się dokonać, może doprowadzić do stworzenia miniaturowych przewodów elektrycznych. Proces ich wytwarzania jest niezwykle prosty, ich synteza zachodzi w jednym naczyniu w ciągu zaledwie pół godziny. To tak, jakby diamonoidy wiedziały, jak się ze sobą łączyć - powiedział Hao Yan z Uniwersytetu Stanfordzkiego.

Diamonoidy, które występują naturalnie w cieczach ropopochodnych, mają strukturę podobną do klatki, wykonaną z węgla i wodoru. Są one silnie przyciągane do siebie przez tzw. siły van der Waalsa. Sprawia to, że diamonoidy w naturalny sposób tworzą bardzo silne, mikroskopijne łańcuchy.

Reklama

Nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcy opracowali nanoprzewody zdolne przewodzić prąd elektryczny. Ale struktura o szerokości 3 atomów jest najmniejszą, jaką kiedykolwiek udało się stworzyć.

Obecnie uczeni eksperymentują podstawiając w miejsce siarki i miedzi inne atomy, aby zweryfikować plastyczność metody. Być może już wkrótce dzięki tego typu badaniom, nasze inteligentne ubrania same będą wytwarzały prąd. Wystarczy, że będziemy się ruszać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nanotechnologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy