System, który wykrywa burze
BLIDS to nazwa stworzonego przez Siemensa systemu, pozwalającego z dużą precyzją określić miejsce uderzenia pioruna. Zainstalowane czujniki umożliwiają śledzenie stanu pogody w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, krajach Beneluksu oraz w Polsce.
Lato to nie tylko okres wspaniałej wakacyjnej aury, to także czas burz, które w ostatnim czasie przybierają na sile, często powodując spustoszenia i straty materialne. Burzowe wyładowania elektromagnetyczne często powodują przerwy w dostawie prądu, sygnału telewizyjnego lub radiowego. Są także przyczyną uszkodzeń elementów elektronicznych w urządzeniach domowych takich jak telewizory, pralki czy komputery - nawet jeśli nie są one narażone na bezpośrednie uderzenie pioruna.
Stworzony przez Siemensa serwis informacyjny BLIDS (Blitz-Informationsdienst von Siemens) pozwala z dużą precyzją określić miejsce uderzenia pioruna. Zainstalowane czujniki umożliwiają śledzenie stanu pogody w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, krajach Beneluksu oraz w Polsce. Rozwiązanie to dostarcza informacji na temat aktualnej sytuacji pogodowej oraz pozwala określić kierunek przesuwania się frontu burzowego w oparciu o sygnały przesyłane z detektorów wykrywających wyładowania atmosferyczne. Informacje te przydają się nie tylko meteorologom czy łowcom burz - system BLIDS pomaga także operatorom linii energetycznych, zakładom przemysłowym, a także firmom ubezpieczeniowym w określeniu przyczyny uszkodzeń oraz ograniczeniu ewentualnych strat.
Fala elektromagnetyczna towarzysząca uderzeniu pioruna jest rejestrowana przez czujniki i analizowana w centralnej jednostce systemu w Karlsruhe w Niemczech. Dzięki temu, że sygnał dociera do detektorów w różnym czasie i z różnych kierunków, możliwe jest wskazanie na mapie miejsc uderzenia piorunów z dokładnością do kilkuset metrów.
Zarejestrowane dane są przechowywane w jednostce centralnej BLIDS i wykorzystywane do precyzyjnych analiz. Serwis internetowy dostarcza informacji na temat uderzeń piorunów na danym obszarze (określonym przez współrzędne geograficzne lub adres) w określonym czasie, a sytuacja burzowa z ostatnich dwóch godzin jest aktualizowana na mapie. Klienci mogą również uzyskać dane dotyczące prawdopodobieństwa uderzenia pioruna lub skorzystać z automatycznego alarmu informującego o ryzyku.
Pomysł na system wykrywający wyładowania atmosferyczne powstał w jednym z działów Siemensa w Karlsruhe na początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze czujniki pomiarowe, początkowo na terenie Niemiec, zostały zainstalowane na dachach budynków firmy. Stopniowo do systemu były włączane sieci detekcji w innych krajach - między innymi w Polsce - a nowe technologie wykrywania i analizy umożliwiały coraz dokładniejsze pomiary.
Zintegrowane z BLIDS czujniki zainstalowane w Polsce na budynkach Siemensa współpracują z centralą jednostką systemu w Karlsruhe i należą do sieci CELDN (Central European Lightning Detection Network), będącej częścią projektu EUCLID (European Cooperation for Lightning Detection).