Reklama

Sztuczna inteligencja lepsza od człowieka w powietrznej bitwie

Sztuczna inteligencja po raz kolejny pokonała człowieka. Tym razem nie w szachach czy Go, a w znacznie poważniejszej grze - symulacji walki powietrznej.

Podczas serii symulowanych walk powietrznych pułkownik Gene Lee, doświadczony żołnierz i wykładowca taktyki walki stanął naprzeciwko systemowi o nazwie ALPHA. Sztuczna inteligencja stworzona przez firmę Psibernetix przez cały czas trwania testu skutecznie unikała ognia płk. Lee i za każdym razem go zestrzeliwała.

- To najbardziej agresywna, dynamiczna i wiarygodna sztuczna inteligencja, z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia - podsumował nietypowe starcie Lee.

Tajemnica skuteczności sztucznej inteligencji ALPHA to system podejmowania decyzji, który działa podobnie jak ludzki mózg. Opiera się on na algorytmach logiki rozmytej. System dzieli poważniejsze zadania na części składowe, takie jak taktyka, unikanie ognia, ostrzał czy obrona. ALPHA potrafi na bieżąco oceniać, które zmienne są najważniejsze i stąd jej przewaga.

- Byłem zszokowany, jak uważny jest system i jak dobrze reaguje. Wydawało się, jakby czytał w moich myślach i natychmiast reagował na wszelkie zmiany lotu czy wystrzeliwane rakiety. System wiedział, jak się bronić przed ostrzałem. Przechodził z działań defensywnych w ofensywne w okamgnieniu. Jestem całkowicie wyczerpany po tym starciu - podsumował Lee.

Niewykluczone, że ALPHA kiedyś trafi za stery prawdziwych myśliwców. Sztuczna inteligencja jest tak szybka, że może przeanalizować i przeprowadzić najbardziej złożony plan taktyczny 250 razy szybciej od ludzkiego mrugnięcia oka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama