Tajwan z własnymi odbiornikami GPS
Tajwan poinformował, że samodzielnie opracował technologię obioru sygnałów satelitarnych systemów pozycjonowania, znajdującą na listach kontroli eksportu wielu państw.
W miniony wtorek Narodowa Organizacja Kosmiczna Tajwanu (NSPO) poinformowała, że samodzielnie opracowała technologię odbierania sygnałów z systemów globalnego pozycjonowania satelitarnego (GNSS). Takie urządzenia podlegają w wielu krajach kontroli eksportu, np. we Francji, Niemieczech czy w USA. NSPO nazwała to "krokiem milowym" w rozwoju rodzimych technologii kosmicznych. "To prawdziwy przełom w opracowywaniu własnych technologii kosmicznych", mówił Tom Lin z departamentu kontroli lotu NSPO. "Do tej pory import tego typu aparatury wymagał uzgodnień rządowych, co wprowadzało niepewność do naszych projektów".
Do tej pory Tajwan wysłał na orbitę 3 satelity. Zbudowane w latach 1999-2006 satelity powstały jednak za granicą. Czwarty, którego wyniesienie planowane jest na przyszły rok, ma być już w 60 proc. zbudowany przez podmioty tajwańskie. Opracowany sprzęt znajdzie się na pokładzie jeszcze następnego satelity, Formosa-7, który ma się znaleźć w przestrzeni kosmicznej w 2018 roku. Formosa-7, inaczej COSMIC, będzie w zasadzie siecią 12 mikrosatelitów do badań atmosferycznych i grawitacyjnych, powstająca we współpracy z amerykańską NOAA i Siłami Powietrznymi USA.Lin zapowiada także opracowanie rodzimej technologii uzyskiwania zdjęć satelitarnych o dwukrotnie większej rozdzielczości niż obecnie, metrowej zamiast 2-metrowej.Lin zastrzega jednak, że technologia ta nie ma przeznaczenia wywiadowczego. Lokalne media podają jednak, że obecnie działające satelity mogą zostać w razie potrzeby użyte do takich celów. Tajwan, kraj powstały w wyniku opanowania wyspy przez niekomunistów, którzy uciekli z Chin po przegranej tam wojnie domowej, obawia się rosnącej potęgi swojego wielkiego sąsiada. Chiny nie uznają bowiem Tajwanu i dążą do jego przyłączenia, sugerując od czasu do czasu użycie siły. Tajwańscy eksperci od obronności szacują, że w wyspę skierowanych jest ponad 1600 rakiet.