Trzy planetoidy przeleciały blisko Ziemi
W zeszłym tygodniu doszło do aż trzech bliskich przelotów planetoid. W tym artykule opisujemy dwa z nich - 2013 RO30, który nastąpił 4 września i 2013 RF32, który nastąpił 5 września.
Trzeciego września doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2013 RG. Co ciekawe, dzień oraz dwa dni później doszło do dwóch kolejnych przelotów innych małych planetoid. Te obiekty otrzymały oznaczenia 2013 RO30 oraz 2013 RF32.
Do przelotu planetoidy 2013 RO30 doszło 4 września z momentem maksymalnego zbliżenia o 11:46 CEST. Minimalny dystans pomiędzy Ziemią a 2013 RO30 wyniósł około 292 tysiące kilometrów. Rozmiary tej planetoidy są szacowane na około 7 metrów.
Dzień później, 5 września, doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2013 RF32. W tym przypadku do maksymalnego zbliżenia doszło o 13:25 CEST a minimalny dystans wyniósł około 169 tysięcy kilometrów. Średnicę tej planetoidy oszacowano na około 6 metrów.
Obie planetoidy są zbyt małe by dokonać większych zniszczeń po wejściu w atmosferę Ziemi. Prawdopodobnie doszłoby do ich fragmentacji w górnej warstwie atmosfery, po czym na powierzchnię naszej planety by dotarły mniejsze meteoryty. Niemniej jednak poszukiwanie tak małych planetoid ma sens, gdyż obecnie dość mało wiemy o nich w ujęciu statystycznym. Ponadto, postuluje się przeprowadzenie misji załogowej, która sprowadziłaby próbki z takiego małego obiektu.W ostatnich miesiącach, w szczególności w lutym tego roku, doszło do wielu wydarzeń związanych z przelotami małych planetoid blisko Ziemi. Doszło nawet do jednego wtargnięcia planetoidy w atmosferę naszej planety nad Czelabińskiem w Rosji, co doprowadziło do poważnych zniszczeń. Rządy i agencje kosmiczne różnych państw i organizacji prowadzą już programy detekcji obiektów mogących zagrozić Ziemi, choć warto zauważyć, że są to dopiero początkowe prace i jeszcze wiele technik i technologii trzeba rozwinąć. W przypadku Europejskiej Agencji Kosmicznej poszukiwanie planetoid bliskich Ziemi jest realizowane jako element programu Space Situational Awareness (SSA), w którym Polska planuje być bardzo aktywna.