W Holandii stanie w pełni samowystarczalna latarnia uliczna

Na latarnie uliczne raczej nie zwraca się uwagi, chyba że nie działają. Wkrótce tradycyjne latarnie mogą zostać zastąpione przez samowystarczalne urządzenia korzystające z energii słonecznej jako źródła zasilania.

Na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven wkrótce stanie pierwsza samowystarczalna latarnia
Na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven wkrótce stanie pierwsza samowystarczalna latarniamateriały prasowe

Latarnie uliczne często świecą zbyt krótko, uaktywniają się za późno lub po prostu jest ich za mało. Pomysł na zasilanie ich odnawialnymi źródłami energii nie jest wcale nowy. Do tej pory jednak kończyło się na zainstalowaniu na konstrukcji wspomagających paneli słonecznych lub turbin wiatrowych. Spirit Solar Powered Lightning Column idzie krok dalej. Ta latarnia sama w sobie jest panelem słonecznym.

Latarnia została zaprojektowana przez studio Kaal Masten, które zapewnia, że jest ona w pełni samowystarczalna. Jest to możliwe dzięki niezwykłej konstrukcji latarni, która składa się z lamp LED i słupa pokrytego ogniwami słonecznymi. Przy użyciu zbieranej energii, możliwe jest zasilanie lamp LED-owych. Latarnia ma wbudowany system, który automatycznie włącza/wyłącza światła i dostosowuje czas pracy do otoczenia.

Spirit Solar Powered Lightning Column ma 18 m wysokości. Pierwsza latarnia ma zostać zainstalowana na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven. W późniejszym czasie latarnie mają trafić także do innych holenderskich miast.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas