Niezwykłe odkrycie - prąd z dwóch kropli wody

Naukowcy odkryli, że opuszczając powierzchnie hydrofobowe, woda może przenosić ładunek elektryczny. To odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod pozyskiwania energii.

Krople mogą generować ładunki elektryczne? Okazuje się, że tak
Krople mogą generować ładunki elektryczne? Okazuje się, że takWikipedia

Gdy cząsteczki wody zetkną się z hydrofobową powierzchnią, ślizgają się po niej. Ale zespół naukowców z MIT zauważył, że gdy na warstwę metalu nałoży się hydrofobową substancję to dwie krople wody, które połączyły się na tej powierzchni, zostają wystrzelone w powietrze.

Dzieje się tak, gdyż powierzchnia ich styku jest mniejsza niż powierzchnia kontaktu pojedynczych kropli z podłożem. W trakcie procesu zmniejszeniu ulega energia potrzebna do utrzymania napięcia powierzchniowego. Nadmiar energii jest zamieniany na energię kinetyczną, co wystrzela kroplę.

Nenand Milijkovic i Evelyn Wang z MIT przyjrzeli się temu zjawisku jeszcze bliżej. Przeprowadzone przez nich badania z użyciem szybkiej kamery ujawniły, że w połowie skoku krople odpychają się od siebie. Okazało się, że gdy substancja hydrofobowa wchodzi w kontakt z kroplami, generowane są ładunki dodatnie i ujemne. Gdy krople łączą się i podskakują, dzieje się to tak szybko, że ładunki rozdzielają się.

Zaobserwowane zjawisko można najprawdopodobniej wykorzystać do produkcji energii. Wystarczy umieścić blisko siebie dwie metalowe płyty - jedna z nich będzie wysyłać krople wody, a druga je odbierać, co będzie skutkowało powstawaniem napięcia elektrycznego.

Naukowcy wierzą, że to zjawisko można będzie wykorzystać do ulepszenia istniejących już elektrowni wodnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas