To urządzenie jednocześnie wytwarza energię elektryczną i magazynuje wodę

Naukowcy stworzyli urządzenie, które pozwala jednocześnie magazynować wodę i dostarczać energię elektryczną. Projekt, którego pomysłodawcą jest firma NOS, może szczególnie przydać się w krajach Trzeciego Świata.

Photoflow może szczególnie przydać się w krajach Trzeciego Świata
Photoflow może szczególnie przydać się w krajach Trzeciego Światamateriały prasowe

W coraz większej liczbie krajów znajdujących się w strefie klimatu tropikalnego, inwestuje się w odnawialne źródła energii. W takich miejscach równocześnie występuje spory problem z dostępnością i jakością wody pitnej. Projekt nazwany Photoflow może wkrótce zmienić stan rzeczy.

Photoflow to konceptowa hybryda, która łączy w sobie funkcje wytwarzania energii elektrycznej ze słonecznej oraz przechowywania wody. Obiekt składa się z 8 identycznych ogniw fotowoltaicznych, które zamontowano na 400-litrowym zbiorniku wody wytworzonym po recyklingu z polietylenu. Panele słoneczne tworzą ośmiokąt o powierzchni 21 m kw. i nachyleniu 3 stopni. Taka budowa umożliwia transport deszczówki do centralnego filtra oraz zbiornika.

Według twórców Photoflow jest w stanie wygenerować blisko 340 kWh energii elektrycznej. Póki co jednak NOS poszukuje środków na sfinansowanie projektu i jego zastosowanie w szerszym zakresie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas