Wszczepiono informację do małpiego mózgu
Dwóm naukowcom udało się wszczepić informację bezpośrednio do kory przedmotorycznej rezusów. Wciąż jest to wczesny etap badań, ale ma on ogromne znaczenie dla rozwoju interfejsów mózg-komputer.
Eksperyment polegał na nauczeniu małp prostej gry polegającej na przekręceniu czterech różnych uchwytów, gałek i przycisków, po pokazaniu im jasnego błysku. Jeżeli małpa wykonała prawidłowy ruch, otrzymywała nagrodę.
Podczas treningu małpy otrzymywały słaby impuls elektryczny stymulujący korę przedmotoryczną, z innym punktem stymulacji dla każdego z czterech świateł i ruchów. Kiedy w pewnym momencie usunięto światła z gry, małpy nadal poruszały rękami w prawidłowy sposób, gdy otrzymały odpowiednią mikrostymulację. Nie było tak dlatego, że impulsy elektryczne stymulowały nerwy w ramieniu do wykonania mimowolnego drgnięcia, czego można spodziewać się po porażeniu prądem. Działo się tak dlatego, że impulsy elektryczne stymulowały informację.
- Byliśmy zainteresowani przede wszystkim stymulowaniem pierwotnej kory czuciowej - kory somatosensorycznej, kory wzrokowej i kory słuchowej - do prowadzania informacji do mózgu. Pokazujemy, że jest to możliwe - powiedział Marc H. Schieber z Uniwersytetu Rochester, starszy autor badań.
Naukowcy uważają, że sam eksperyment może stanowić przełom w pracach nad interfejsem mózg-komputer i neuroprotezami. Może również pomóc w zrozumieniu osób, których mózgi straciły część połączeń w wyniku urazu, udaru lub choroby.