Z prawa Moore'a wynika, że życie jest starsze od Ziemi

Jeśli prawo Moore’a opisywałoby ewolucję życia, to jego początków należy szukać w kosmosie – z taką teorią wyszli genetycy Richard Gordon i Alexei Sharov.

Prawo Moora - sformułowane w 1965 roku - mówi obecnie, że liczba tranzystorów w układzie elektrycznym podwaja się co 18-24 miesięcy. Odnosząc je do stopnia zaawansowania dzisiejszych komputerów można oszacować, że pierwszy układ scalony powstał około 1960 roku, co faktycznie jest zgodne z prawdą.

Naukowcy Richard Gordon i Alexei Sharov postanowili odnieść to prawo do ewolucji życia, zakładając na wstępie, że genetyczna złożoność podwaja się co 376 mln lat. W ten sposób doszli do wniosku, że pierwsze życie musiało powstać 10 mld lat temu, czyli wcześniej niż Ziemia. Warto dodać, że większość uczonych przyjmuje, że ewolucja życia na naszej planecie rozpoczęła się około 4,5 mld lat temu.

Reklama

Z prawa Moore’a odniesionego do biologii wynika, że życie powstało gdzieś w przestrzeni kosmicznej, a następnie przywędrowało na Ziemię.

Teoria zaproponowana przez dwóch uczonych ma wiele słabych punktów. Niemniej jednak stanie się tematem rozmów na temat ewolucji życia nie tylko na Ziemi, ale również w kosmosie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ziemia | ewolucja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy