Zagadka wulkanów na Io rozwiązana?

Io to trzeci co do wielkości księżyc Jowisza, który może pochwalić się wyjątkową aktywnością wulkaniczną. Niestety, wulkany na Io działają zupełnie inaczej niż powinny, z czym ogromny problem mają ziemscy specjaliści.

Na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez sondy Voyager i Galileo, naukowcy z Uniwersytetu Maryland odkryli, że wulkany na Io formują się nie w tych miejscach, w których powinny. Ziemskie wulkany rozwijają się w obszarach o wysokim ciśnieniu i temperaturze geotermalnej. Na księżycu Jowisza powstają one średnio o 30-60 stopni długości geograficznej na wschód od miejsc, gdzie rejestruje się najwyższe temperatury.

Naukowcy nie poznali jeszcze rozwiązania tej zagadki, ale przypuszczają, że za anomalię odpowiada grawitacja. Io obraca się wokół Jowisza szybciej niż Ganimedes i Europa, jednak pozostałe księżyce największej planety Układu Słonecznego wywierają na niego grawitacyjny wpływ. Przez to orbita Io bardziej przypomina owal niż koło.

Podczas obrotu wokół Jowisza, są momenty, w których Io znajduje się dalej i bliżej planety. To może mieć wpływ na chaotyczną aktywność wulkanów.

NASA nie potwierdziła przedstawionej teorii, ale wydaje się ona być na tę chwilę najbardziej prawdopodobna.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jowisz | księżyce | Układ Słoneczny | Kosmos | wulkany | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy