Zeptosekunda - najkrótsza jednostka czasu

​Zeptosekunda to najkrótsza jednostka czasu, jaką kiedykolwiek zmierzono.

Najkrótszą odnotowaną jednostką czasu jest zeptosekunda
Najkrótszą odnotowaną jednostką czasu jest zeptosekunda123RF/PICSEL

Najkrótsza jednostka czasu to dokładnie 247 zeptosekund. Zeptosekunda to bilionowa część miliardowej części sekundy, czyli 0,000000000000000000001.

Dotychczas najmniejszymi odnotowanymi jednostkami czasu były femtosekundy, czyli milionowe części miliardowych części sekundy.

Potrzeba femtosekund, aby przerwać i uformować wiązania chemiczne. W zeptosekundach z kolei mierzy się przejście światła przez pojedynczą cząstkę wodoru (H2). Aby zmierzyć tę krótką podróż, fizyk Reinhard Dorner z Uniwersytetu Goethego w Niemczech i jego współpracownicy wykonali zdjęcia rentgenowskie przy pomocy PETRA III, akceleratora cząstek w Hamburgu.

Zeptosekunda została zmierzona za pomocą mikroskopii reakcyjnej Cold Target Recoil Ion Momentum Spectroscopy (COLTRIMS). Jest to niezwykle czuły detektor cząstek, który może rejestrować szybkie reakcje atomowe. COLTRIMS rejestruje zarówno wzorce interferencji, jak i położenie cząstek wodoru podczas oddziaływań.

- Ponieważ znaliśmy przestrzenną orientację cząstki wodoru, wykorzystaliśmy interferencję dwóch fal elektronowych do precyzyjnych obliczeń, kiedy foton dotarł do pierwszego i kiedy do drugiego atomu - powiedział Sven Grundmann, jeden z autorów odkrycia.

Detekcje wykazały 247 zeptosekund, z małym marginesem błędu. Wyniki zostały szczegółowo opisane 16 października w "Science".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas