Ziemia na Syberii zachowuje się jak... trampolina
Na Syberii znów dzieje się coś niezwykłego. Wieczna zmarzlina stała się tam w niektórych miejscach elastyczna jak guma, a naukowcy głowią się nad tym, jaka jest przyczyna tego dziwnego zjawiska.
Najprawdopodobniej przyczyna takiego dziwnego zjawiska jest taka sama, jak w przypadku powstawania ogromnych kraterów, które od pewnego czasu również pojawiają się na Syberii.
Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że wieczna zmarzlina odmarza i zaczyna się uwalniać uwięziony w niej metan. Gaz może eksplodować, tworząc wspomniane już kratery, lub gromadzi się pod powierzchnią gruntu przyjmując postać elastycznych "bąbli". Rosyjscy naukowcy, którzy przebili jeden z takich tworów, zaobserwowali, że z jego wnętrza wydostała się mieszanina metanu i dwutlenku węgla.
Oba te gazy mają silne działanie cieplarniane i przyczyniają się do zatrzymania ciepła w ziemskiej atmosferze. To z kolei powoduje wzrost temperatury i większe uwalnianie metanu i CO2 z syberyjskiej ziemi.
W ten sposób proces sam się napędza i jest coraz bardziej intensywny. Można się spodziewać, że w kolejnych latach - wraz ze wzrostem średniej temperatury na naszej planecie - wieczna zmarzlina na Syberii będzie się zachowywać coraz dziwnej, i że będą w niej powstawały kolejne kratery.
Dziwne zachowanie gruntu na Syberii można zobaczyć na poniższym nagraniu: