2000W i grzeje pokój cały czas. Ile prądu zużywa farelka?

Farelki to urządzenia elektryczne, które często są wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń. Szczególnie przydają się na początku i końcu sezonu grzewczego, gdy ogrzewanie jeszcze nie działa albo zostało już wyłączone. Ile prądu pobiera farelka i czy może działać całą noc?

Co to jest farelka?

Termowentylatory, potocznie zwane farelkami, to urządzenia elektryczne, które najczęściej są używane jako dodatkowe źródło ciepła. Zazwyczaj mają formę mobilnych grzejników, które w łatwy sposób można przenosić z miejsca na miejsce. Urządzenia przekształcają energię elektryczną w cieplną wykorzystując do tego celu spiralę bądź cewki, które po włączeniu nagrzewają się do danej temperatury.  

W sklepach można spotkać rozmaite typy farelek. Różnią się one przede wszystkim mocą. Najczęściej wykorzystywany sprzęt ma około 2000-3000 W. 

Reklama

Ile prądu zużywa farelka 2000 W?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, ile prądu zużywa farelka 2000 W. To istotne ze względu na ewentualną wysokość rachunków za energię elektryczną. To, ile prądu zużywa grzejnik, zależy od tego, jak długo będzie działał. 

Uruchomienie farelki o mocy 2000 W (czyli 2 kW) tylko na jedną godzinę będzie oznaczało zużycie prądu na poziomie 2 kWh.

Ile kosztuje 1 kWh prądu? Wiele zależy od konkretnej taryfy i operatora, jednakże orientacyjnie jest to około 0,70 zł za 1 kWh. Wobec tego farelka o mocy 2000 W działająca przez godzinę zużyje 2 kWh, a będzie to kosztować 1,40 zł. Ostateczny koszt korzystania z tego rodzaju urządzenia zależy od częstotliwości jego używania. 

Częstsze dogrzewanie pomieszczeń farelką może skutkować zwiększonym zużyciem energii, a tym samym większymi rachunkami za prąd.

Czy farelka może chodzić całą noc, czy może się zapalić?

Osoby chcące bezpieczne korzystać z tego typu grzejników elektrycznych powinny wiedzieć, że farelka nie może chodzić całą noc. Sprzęt ten nie może być eksploatowany poprzez pracę ciągłą, ponieważ wtedy rośnie ryzyko jego awarii.  

Dodatkowo grzejnik musi być usytuowany na stabilnym podłożu, z daleka od materiałów łatwopalnych. Wylot powietrza termowentylatora powinien znajdować się w bezpiecznym odstępie od mebli czy ścian. Zawsze należy przestrzegać wskazań producenta dotyczących bezpieczeństwa. Zwykle zawarte są one w instrukcji obsługi danego urządzenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | ceny prądu | rachunek za prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama