Chiny stawiają na rozwój robotyki. Chcą „rewolucyjnego wynalazku”

Chińskie władze nawołują krajowych producentów do stawiania na rozwój robotyki, która ma być przyszłością chińskiego przemysłu. Chcą przy tym osiągnąć przełom w rozwoju tej dziedziny technologii.

Chińskie władze chcą, aby krajowi niżnynierzy dali im przełom w dziedzinie robotyki
Chińskie władze chcą, aby krajowi niżnynierzy dali im przełom w dziedzinie robotykiTANG YANJUN/cnsphoto/Imaginechina via AFPAFP
Chińskie władze chcą, aby krajowi niżnynierzy dali im przełom w dziedzinie robotykiTANG YANJUN/cnsphoto/Imaginechina via AFPAFP

Jak podaje South China Morning Post chiński wiceminister przemysłu i technologii informatycznych Xin Guobin Światowej Konferencji Robotów w Pekinie wezwał branżę robotyki Chin do wzmocnienia prac nad rozwojem wysokiej jakości produktów i technologii w swojej branży. Jego słowa przypominały nawoływanie do zdominowania branży robotyki przez Chiny.

- Roboty są głęboko zintegrowane z nową generacją technologii informatycznych, ze zwiększoną automatyzacją i zdolnością adaptacji oraz rozszerzającymi się zastosowaniami. Przeniknęły do każdego aspektu gospodarki i społeczeństwa. Branża robotyki zbliża się obecnie do punktu zwrotnego w kierunku rewolucyjnego skoku, oferując ogromne możliwości inwestycyjne i rosnącą dynamikę rozwoju - podsumował Xin.

Robotyka to przyszłość Chin

Chiński wiceminister podkreślił, że obecnie obserwuje się w Chinach coraz większe zastosowanie zaawansowanych robotów w różnych sektorach przemysłu. Roboty służą szczególnie w produkcji samochodów elektrycznych, baterii litowych czy fotowoltaiki. Same chińskie władze widząc efektywność robotów, chcą rozpowszechnić ich zastosowanie w m.in. agrokulturze, logistyce czy służbie medycznej.

Stawianie na roboty w Chinach to efekt wypracowania w tym kraju własnych firm produkujących zaawansowane podzespoły. Chińscy eksperci podkreślają, że obecnie Pekin może sam produkować większość robotów używanych w przemyśle, bez sprowadzania części z zagranicy.

Robotyka to jedna z wielu dziedzin w której Chiny rywalizują z USAStringer / Imaginechina via AFPAFP

Chińskie roboty zaleją rynek?

Chiny obecnie są najszybciej automatyzującym się krajem na świecie. Według raportu International Federation of Robotics z 2022 roku instalują rocznie więcej robotów w przemyśle niż reszta świata razem wzięta. W 2021 w poziomie zautomatyzowania produkcji wyprzedziły już Stany Zjednoczone.

Według danych rządowych Chiny wyprodukowały 222 000 robotów przemysłowych w pierwszej połowie 2023 roku, co stanowi wzrost o 5,4 procent w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Wobec ciągłego stawiania na rozwój robotyzacji, liczby te tylko się zwiększą. Pekin zresztą zapowiedział wsparcie dla sektora produkującego roboty w wysokości 10 miliardów juanów.

Chiny widzą we własnych robotach wielką szansę na podbój technologiczny i zwiększenie efektywności produkcji. W tym pierwszym przypadku to jeszcze długa droga, gdyż jak na razie chińskie firmy zajmujące się robotyką mogą liczyć na głównie na zaspokajanie krajowego rynku, a nie zagranicznego. W przypadku zwiększenia efektywności produkcji pojawia się problem likwidacji miejsc pracy dla zwykłych ludzi, co przekłada się na większe bezrobocie, jeden z nowych wielkich problemów Chin.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas